Спілкуємося з дизайнеркою одягу, завідувачкою кафедри дизайну та реклами Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова Лілією Дерман, яка є частою гостею Володимира-Волинського.
Пані Лілія нещодавно побувала в нашому місті, на свята гостювала у друзів. Знайомство з Володимиром-Волинським у неї відбулося декілька років тому, коли сюди приїхала на весілля свого ліпшого друга. Тепер, зауважує дівчина, вона тут постійна гостя і почуває себе, як удома, адже має багато друзів та хороших знайомих серед володимирчан. За словами Лілії Дерман, наше місто дуже затишне, живе і, що найцінніше для неї як митця, багате історичними місцинами.
Ми розпитали дизайнерку, яким був її шлях у професію, як дівчині з маленького містечка вдалося стати успішною у столиці. А ще вона поділилася з нами власними вподобаннями у виборі вбрання та розповіла про сучасні віяння моди.
- Пані Ліліє, звідки ви родом і чому саме обрали стезю дизайнера одягу?
- Родом я з півдня України – з міста Генічеськ, що омивається Азовським морем. Приїхала навчатися до Києва, тут і залишилася. Я вважаю, що мені пощастило. Мало хто, досягнувши навіть зрілого віку, знає, чим хоче займатися, і довго знаходиться в пошуку, а я з раннього дитинства вже розуміла, чого хочу. У шкільні роки не пропускала жодної передачі про моду, брала уроки малювання в художника. Хотіла стати дизайнером. Бувало, лялькам шила одяг із тканини, яку бабуся зберігала у шафі. Звичайно, коли бабця побачила, що я порізала її запаси, то мої аргументи стосовно того, що ляльки потребували нового вбрання, не знайшли розуміння. Хоча моєю дитячою пристрастю були паперові ляльки, яким я малювала одяг.
- А як формувався ваш смак до вибору власного вбрання, як експериментували зі стилем і знайшли саме той, що вам близький?
- Мій смак ще з дитинства виховувала мама, а вже в дорослому віці я переглядала колекції багатьох дизайнерів, спостерігала за тим, яким чином стилісти формують нові образи, на що звертають увагу тощо. Головне – гармонійно почувати себе в тому одязі, який ви на себе приміряєте! А ще не варто боятися експериментувати! Якщо ви питаєте поради, як без допомоги стиліста вибудувати свій образ, то можна знайти якусь відому людину: актора, модель, політика – спробувати проаналізувати її стиль та «приміряти» все це на себе.
- Розкажіть, які речі переважають у вашому гардеробі та скільки в ньому одягу, пошитого за вашими ескізами.
- Я не надто дотримуюся модних тенденцій. У моїй шафі одяг тих кольорів і фасонів, які личать саме мені, хоча трендові речі також є. Я не маю багато вбрання, просто обираю те, що можна поєднувати та комбінувати. Таким чином я можу створювати багато різних образів. Близько 60 відсотків мого гардеробу – речі власного дизайну. Серед цього одягу – частина перероблених старих речей. Мені подобається помізкувати над тим, яким чином брюки чи старі джинси можуть перетворитися на спідницю або блузку. Також є одяг, зшитий із залишків тканин. Це складна технологія, але через грамотне поєднання клаптиків матеріалів можна отримати оригінальні речі, які, як показує практика, викликають найбільше захоплення в оточуючих. Я – за раціональне використання ресурсів! Наявність великого гардероба ще не означає, що людина одягається стильно.
- Пригадайте свої перші кроки у професії.
- В університетські роки я працювала художником по костюмах в «Цирковій спілці Кобзова», швидше за все, саме там зрозуміла, що хочу займатися більшою мірою дизайном сценічного костюма. У цьому творчому колективі в атмосфері свята я утвердилася в думці, що сценічний костюм – це моє кохання.
Уже після університету почала працювати дизайнером в компанії, яка займалася виробництвом одягу для спортивно-бальних танців. У процесі роботи стала виконувати обов’язки начальника виробництва. Завдання, що виникали, багато в чому здавалися мені нереальними як для юної творчої людини, для якої питання, пов’язані з продажами, управлінням персоналом, виробництвом і фінансами, часто бувають складними. Але цей неоціненний досвід став мені у пригоді в майбутньому, коли я пішла в самостійне плавання.
- Сьогодні ви активно розвиваєте власну справу. Розкажіть трішки, за якими напрямками працюєте, який одяг створюєте.
- Мій бізнес-проєкт має три напрямки. «By Liliya Derman» – це, як правило, комерційні замовлення, тобто ми працюємо над індивідуальним пошиттям вбрання та виготовленням корпоративного одягу. «Lia Dance» – це створення костюмів для спортивно-бальних, сучасних і соціальних танців. Я займаюся виробництвом костюмів як для тренувань, так і для виступів. Крім цього, є ще третій напрямок – це виготовлення костюмів для циркових або шоу-програм. Я деякий час співпрацювала з цирком «Кобзов», тому глядачі неодноразово могли насолоджуватися виконанням артистами номерів у створених нами костюмах.
- А як у вас відбувається процес створення одягу: ви зображуєте дизайн вбрання на папері, а тоді особисто контролюєте підбір текстур тканин, відтінків?
- Хоч професія дизайнера не передбачає пошиття одягу, але знання технології цього процесу – обов’язкове. Як виняток (або для себе), я часто сама шию одяг, власноруч підбираю тканину, цей процес я не довіряю нікому. Зокрема підбір тканини, фактур та кольорів – це частково і творчий процес, тому він близький мені.
Ескізи я створюю, як правило, використовуючи традиційні матеріали: папір, олівці, маркери… Проте іноді, щоб пришвидшити процес, використовую і сучасні діджитальні підходи.
- У кожного митця є свій почерк. Що вирізняє ваші роботи з-поміж інших?
- Це історія не просто про одяг – це певна філософія, квінтесенція образів, які поєднують у собі романтичні нотки, але разом із тим це зручне вбрання, що носять жінки, які впевнені у собі, які готові розвиватися і працювати над собою. Мої клієнти – це люди, одержимі власною справою, захопленнями, це люди, які закохані в інтелект і вважають його найпривабливішою рисою.
- Де наші читачі можуть ознайомитися зі зразками ваших робіт та зробити замовлення? Чи є переваги для гуртових замовлень, наприклад, костюмів для танцювальних колективів або для акторів театру?
- Із моїми роботами можна ознайомитися на сторінках у соцмережах (@ByLiliyaderman). Також там можна зробити замовлення. Переваги для колективних замовлень очевидні: це і можливість усьому колективу виглядати гармонійно і стильно, ну і, безперечно, приваблива ціна, адже виготовлення костюмів для колективу завжди дешевше, ніж індивідуальне пошиття.
- Коли ви розпочали викладацьку діяльність?
- Це не було для мене спонтанним рішенням, а швидше компромісом, на який я погодилася. Сім’я не підтримувала мене у виборі професії, адже рідні завжди бачили мене у викладацькій діяльності. Тому після закінчення університету я вступила до аспірантури і опісля захистила дисертацію, отримавши ступінь кандидата наук. Згодом почала викладати дизайн одягу в Національному педагогічному університеті ім. М.П.Драгоманова, про що анітрохи не шкодую. Це виявилося дуже захопливим заняттям! Я навчаю майбутніх дизайнерів нашої країни. Дуже хвилююся за їхні перспективи, тому намагаюся всіляко їм допомагати. Серед моїх студентів були й волиняни: із Луцька та Ковеля. Нинішнє покоління принципово інакше, і мені щоразу цікаво спілкуватися зі студентською молоддю, пізнавати її більше, разом з нею створювати цікаві колекції, втілювати в життя різноманітні проєкти і завжди відкривати щось нове. Найскладніше в діяльності викладача дизайну одягу – розбудити свідомість студентів, а найцікавіше – знаходити спільну мову, адже у них різний вік і виховання.
- Поділіться, як досягнути успіху в професії попри усілякі труднощі та обставини?
- Насправді в мене якогось секрету немає. Я просто щиро люблю людей, ціную дружбу і багато, дуже багато працюю над собою. Я – фанат своєї справи, тому роблю все, аби ті люди, що мене оточують, і та справа, якою я займаюся, мали успіх!
- Пані Ліліє, як би ви охарактеризували сучасні тенденції в моді?
- Наразі мода має три глобальні вектори. Діджиталізація – інтернет та сучасні програми використовуються як інструмент, який спрощує, прискорює та дає можливість вдосконалити продукт чи послугу. Надзвичайно популярними в дизайні зараз є такі напрями, як автоматизація, робототехніка, 5G, кіберспорт, штучний інтелект, нейронні мережі, інтернет речей та інші смарттехнології. Важливим моментом у цьому є перехід на нові технології проєктування та виробництва продуктів індустрії моди: одягу, аксесуарів, взуття тощо. Наприклад, цікавою є поява віртуального (цифрового) одягу, що відображає тенденцію екологічності моди. Він існує тільки у віртуальному просторі. Кожен може замовити таке вбрання, «одягнути» його віртуально на себе, та хоч щодня публікувати фото в новому образі в соціальних мережах, не витрачаючи коштів на купівлю нового реального одягу.
Інша тенденція – інклюзивний дизайн, це розробка предметів, середовища, одягу, програм та послуг, що передбачає максимально зручне користування для всіх людей, не залежно від віку, статі, кольору шкіри, розмірів тіла, стану здоров’я чи інших життєвих показників. Суспільству необхідно подолати негативні стереотипи та установки стосовно інвалідності, вікових особливостей, кольору шкіри, гендера тощо.
Екологічність у сучасних реаліях – це радше необхідність, аніж тренд. Від екології зараз буквально залежить наше існування. Ми маємо свідомо підходити до питань споживання і замислитися над тим, чи потрібна нам така велика кількість одягу, якої він якості, розуміти, як процес виробництва впливає на екологію тощо.
- Які кольори, фактури, силуети будуть модні в сезоні 2021?
- Ну, перш за все, це повернення до витоків: етномотиви, наприклад, одяг з використанням вишивки. Однією з головних родзинок цього сезону будуть корсети або їх імітація. Це короткотривалий тренд, проте він буде надзвичайно актуальним. Популярними будуть навіть спортивні костюми чи поєднання худі з корсетом!
Модними будуть сукні, що оголюватимуть спину! Тут можна надихатися образом Мірей Дарк у стрічці «Високий блондин у чорному черевику», де головна героїня зображена в чорній сукні із надзвичайно глибоким декольте на спині.
Серед популярних образів весна-літо-2021 будуть костюми ультравільного крою, тобто такі, що нагадують маскулінні лінії чи одяг, куплений на виріст.
Популярними стануть і туніки, які одягатимуть поверх штанів, а також мініспідниці та одяг із сітки.
До свого гардеробу на сезон 2021 можна додати: одяг з об’ємними плечима, топи та бра, вбрання в неонових кольорах і квітковий принт буквально на всьому.
Головними кольорами сезону, за версією інституту кольору «Pantone», стануть сірий відтінок під назвою «Ultimate Grey» і жовтий колір «Illuminating» та їх поєднання. Проте влітку палітра стане більш яскравою: червоний, яскраво-помаранчевий, класичний синій, пісочний (пудровий), зелений ультрамарин, фіолетово-бузковий, колір хакі.
Валентина Тиненська
Коментарі